Brezplačni spletni seminar »Ključni dejavniki za učinkovito upravljanje varnosti in zdravja pri delu v EU in Sloveniji«

Slovenski javnosti bodo predstavljeni rezultati 4. evropske raziskave podjetij o novih in nastajajočih tveganjih (ESENER-4, 2024) ter poročilo o delu Inšpekcije nadzora varnosti in zdravja pri delu v letu 2024.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti organizira v sodelovanju z Evropsko agencijo za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA) ter Inšpektoratom Republike Slovenije za delo brezplačni spletni seminar »Ključni dejavniki za učinkovito upravljanje varnosti in zdravja pri delu v EU in Sloveniji«, ki bo potekal v sredo, 14. maja 2025, od 9.30 do 11.45.

Slovenski strokovni javnosti bodo prvič predstavljeni rezultate 4. evropske raziskave podjetij o novih in nastajajočih tveganjih (ESENER-4, 2024), ki je največja evropska raziskava na področju varnosti in zdravja pri delu. Vanjo je bilo zajetih več kot 40.000 podjetij, ki imajo najmanj 5 zaposlenih, iz različnejših gospodarskih dejavnosti iz 30 držav (EU-27, Islandija, Norveška in Švica). Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je naročilo povečanje anketnega vzorca, na katerem se je izvajala ta raziskava v Sloveniji in tako zagotovilo kakovostne podatke za potrebe nadaljnjih nacionalnih analiz.

Anketiranci so odgovarjali na štiri sklope vprašanj o:

  1. splošnem pristop k upravljanju varnosti in zdravja pri delu,
  2. psihosocialnih tveganjih, vključno z digitalizacijo,
  3. glavnih spodbudah in ovirah pri upravljanju varnosti in zdravja pri delu,
  4. sodelovanju delavcev pri upravljanju varnosti in zdravja pri delu

Četrti val raziskave ESENER (2024) omogoča primerjavo s podatki iz let 2014 in 2019, kar ponazarja desetletni razvoj dogodkov na področju upravljanja varnosti in zdravja pri delu v Evropi. Primerjave kažejo, da podjetja še vedno k učinkovitemu upravljanju varnosti in zdravja pri delu najbolj spodbujajo zakonodajne zahteve, pričakovanja delavcev in njihovih predstavnikov ter strah pred kaznovanjem s strani inšpektorjev za delo.

Na področju psihosocialnih tveganj je bila raziskava osredotočena na vse večjo uporabo digitalnih tehnologij v spreminjajočem se svetu dela. Samo še 4 % podjetij v EU-27 navaja, da ne uporablja nobene izmed digitalnih tehnologij. Skladno s pričakovanji pa se je od leta 2019 delež podjetij v EU-27, ki imajo zaposlene, ki delajo od doma, skoraj podvojil in dosegel 23 % v letu 2024, medtem ko je na Finskem in Nizozemskem presegel 40 %. Podatki kažejo, da je Slovenija država z najvišjim deležem delovnih mest na domu (66 %), na katerih so bila ocenjena tveganja.

Na seminarju bo predstavljeno tudi poročilo o delu Inšpekcije nadzora varnosti in zdravja pri delu v letu 2024. Brez nezgod, ki so se zgodile na poti na delo ali z dela (prevoz, ki ga organizira delodajalec), je bilo lani prijavljenih 14.246 nezgod pri delu, od tega 16 nezgod s smrtnim izidom, 13.314 lažjih nezgod in 916 težjih nezgod.

Seminar bo potekal v slovenščini in angleščini. Zagotovljeno bo simultano tolmačenje.

Število udeležencev je omejeno. Predhodna prijava je obvezna. Prijavite se tako, da izpolnite spletni obrazec. Prijaviti se je mogoče do ponedeljka, 12. maja 2025 oziroma do zapolnitve prostih mest.

Skladno s Pravilnikom o stalnem strokovnem usposabljanju na področju varnosti in zdravja pri delu (Uradni list RS, št. 78/19 in 164/20) bo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti strokovnim delavcem za varnost pri delu priznalo 5 točk za udeležbo seminarju.

Podrobnejše informacije so razvidne iz programa seminarja.

 

 

 

 

Objavljeno dne 24. 04. 2025

Nazaj