Eurofound Talks: Ali se evropski poskus dela na daljavo bliža koncu?
Po podatkih Eurofounda se v EU zmanjšuje število zaposlenih, ki delajo na daljavo.
Evropska fundacija za izboljšanje življenjskih in delovnih pogojev (Eurofound) je objavila posnetek nove, že 29. epizode iz serije podkastov »Eurofound Talks«. Pogovor z raziskovalko Eszter Sandor nosi naslov: »Ali se evropski poskus dela na daljavo bliža koncu?«.
Podatki e-raziskave Življenje in delo v EU, ki jo je Eurofound začel izvajati med pandemijo, kažejo, da se število anketirancev, ki delajo na daljavo, zmanjšuje. Zmanjšuje se tako delež tistih, ki delajo izključno na daljavo kot tudi tistih, ki delajo na hibriden način. Odstotek ljudi, ki delajo izključno na delovnem mestu v prostorih delodajalca, se je povečal s 36 % leta 2023 na 41 % leta 2024.
Leta 2021 je v EU na daljavo delalo več kot 40 milijonov ljudi, kar je dvakrat več kot leta 2019, saj so omejitve v zvezi s pandemijo covida-19 in spremembe delovne kulture bistveno vplivale na organizacijo dela. Za številne delavce se je prehod na delo na daljavo zgodil hitro, lahko bi rekli čez noč, medtem ko je bilo vračanje na delovna mesta v prostorih delodajalca do nedavnega počasno, saj delo na daljavo zagotavlja večjo prožnost in učinkovitost na številnih področjih.
Vendar novi podatki Eurofounda kažejo, da se je vračanje na delovna mesta v prostorih delodajalcev odvijalo postopoma, vendar pa v zadnjem času dobiva vse večji zagon. Velika podjetja vse pogosteje zahtevajo od vseh delavcev, da se vrnejo na delo v pisarne. Zdi se, da so te zahteve v mnogih primerih v nasprotju z željami delavcev. Podjetja svoje odločitve utemeljujejo s potrebo po tesnejšem sodelovanju zaposlenih, po večji produktivnosti in inovativnosti, medtem ko delavci trdijo, da potrebujejo več avtonomije in boljše ravnovesje med delom in zasebnim življenjem, kar jim omogoča delo na daljavo.
Podatki Eurofounda kažejo tudi določene nove razlike med spoloma. Leta 2024 je namreč prvič imelo več moških kot žensk dostop do dela na daljavo. Poleg tega je več žensk kot moških delalo izključno na delovnem mestu v prostorih delodajalca.
Nadalje je raziskava pokazala, da obstajajo v EU velike razlike med državami članicami. V državah, kot so Ciper, Grčija in Hrvaška, se delo na daljavo pojavlja redkeje, medtem ko je ta oblika dela najpogostejše na Nizozemskem in Irskem, kjer približno 40 % zaposlenih vsaj občasno dela na daljavo. Kljub razmeroma visoki stopnji dela na daljavo na Irskem pa Eurofoundove analize kažejo, da bi se lahko opravljalo na daljavo kar 350.000 del, ki se sedaj opravljajo na delovnem mestu v prostorih delodajalca.
Vabimo vas k poslušanju nove epizode iz serije podkastov »Eurofound Talks«. Na voljo pa je tudi letak s povzetkom spletne raziskave Življenje in delo v EU.
Objavljeno dne 03. 03. 2025