Evropska komisija je objavila okvirni seznam nevarnih zdravil
Delavci so lahko izpostavljeni nevarnim zdravilom med njihovo proizvodnjo, prevozom, skladiščenjem in apliciranjem, pa tudi med čiščenjem in vzdrževanjem prostorov.
Med nevarna sodijo nekatera zdravila z delovanjem na novotvorbe, zdravila za zaviranje imunske odzivnosti in protivirusna zdravila. Uporabljajo se za zdravljenje najrazličnejših zdravstvenih stanj, vključno z zdravljenjem rakavih in revmatoloških obolenj, HIV, hepatitisa B in C. Povzročajo pa lahko neželene učinke pri ljudeh, ki sami niso pacienti, kot so delavci, ki so jim izpostavljeni na delovnem mestu. Iz študije Evropske komisije izhaja ocena, da je v EU nevarnim zdravilom izpostavljenih približno 1,8 milijona delavcev, pri čemer je 69 odstotkov teh delavcev zaposlenih v bolnišnicah in klinikah, 19 odstotkov pa v lekarnah. V teh dveh dejavnostih torej dela približno 88 odstotkov vseh izpostavljenih delavcev.
Izpostavljenost nevarnim zdravilom lahko povzroči akutne ali kronične učinke na zdravje, kot so draženje kože, težave z dihali, motnje reprodukcije in rak. Za zmanjšanje tveganja izpostavljenosti nevarnim zdravilom je treba vzpostaviti učinkovit nadzor in postopke za ravnanje s temi snovmi, njihovo shranjevanje in odstranjevanje. Takšni ukrepi lahko vključujejo izvajanje rednih ocen tveganja, izvajanje protokolov za varno ravnanje, svetovanje o uporabi osebne varovalne opreme ter ustrezno usposabljanje in izobraževanje delavcev.
Evropska komisija je 18. februarja 2025 objavila Sporočilo o določitvi okvirnega seznama nevarnih zdravil v skladu s členom 18a Direktive 2004/37/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 29. aprila 2004 o varovanju delavcev pred tveganji zaradi izpostavljenosti rakotvornim, mutagenim ali reprotoksičnim snovem pri delu.
Seznam je namenjen dodatnemu izboljšanju varnosti delavcev pred izpostavljenostjo nevarnim zdravilom, ne pa nadomeščanju nevarnih zdravil z zdravili, ki niso nevarna ali so manj nevarna za njihovo zdravje. To je pravzaprav možno le redko, saj so intrinzične lastnosti nevarnih zdravil običajno bistvene za zdravljenje pacienta in njegovo zdravje bi moralo biti na prvem mestu.
Podrobnejše informacije o nevarnih zdravilih, navedene v okvirnem seznamu, so namenjene kakovostnejši oceni tveganja. Opozoriti je treba, da okvirni seznam nevarnih zdravil ne more nadomestiti obvezne ocene tveganja na določenem delovnem mestu, ki morda upošteva druge razpoložljive informacije, na primer koncentracijo določene snovi ali več njih v zdravilih. Zato se lahko dokument obravnava le kot okviren nezavezujoč dopolnilni element zgoraj navedene ocene tveganja.
Okvirni seznam dopolnjuje tehnične informacije iz smernic, ki jih je Komisija objavila aprila 2023, in ga je mogoče obravnavati kot še en element ozaveščanja o tveganjih, povezanih z delom z nevarnimi zdravili.
Poleg tega okvirni seznam nevarnih zdravil uvaja povsem nov pristop na ravni EU, ki bo prispeval k večji usklajenosti med državami članicami.
Več informaciji o nevarnih zdravilih je objavljeno tudi v OSHwiki članku »Hazardous Medicinal Products« (na voljo v angleščini), ki med drugim podrobneje predstavlja poklicna tveganja, negativne posledice za zdravje delavcev, splošna načela za ocenjevanje tveganja pri delu z nevarnimi zdravili, preventivne ukrepe, osebno varovalno opremo ter usposabljanje delavcev.
Objavljeno dne 21. 02. 2025