Konferenca Zdravi odnosi, varno delo: za delovna mesta brez nasilja in nadlegovanja (29. 1. 2025)

Konferenca je priložnost za poglobljeno razpravo o tem, kako prepoznati in učinkovito preprečevati nasilje ter nadlegovanje na delovnem mestu. Z različnimi strokovnimi pristopi in izmenjavo praktičnih izkušenj želimo prispevati k ustvarjanju bolj varnega in spoštljivega delovnega okolja za vse.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije ter Slovenska kadrovska zveza

v sredo, 29. januarja 2025, v Kongresnem centru Brdo pri Kranju organiziramo konferenco Zdravi odnosi, varno delo: za delovna mesta brez nasilja in nadlegovanja.

Na konferenci bomo govorili o nasilju in nadlegovanju v svetu dela. Na oba pojava bomo pogledali s pravnega, sociološkega, kadrovskega, sindikalnega, delodajalskega, izkustvenega ter zornega kota varnosti in zdravja pri delu. Predstavljamo tudi primer dobre prakse – izkušnje Delovne skupine za nenasilje v zdravstveni in babiški negi. Udeleženke in udeleženci bodo lahko dobili tudi svoj izvod priročnika o nasilju in nadlegovanju na delovnem mestu, ki ga je za delodajalce pripravil Mednarodni urad za delo, za slovenske razmere pa prilagodilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Povezuje: Dr. Sonja Robnik

8.00–9.00

Registracija in jutranja kava

9.00–9.20

 

Uvodni nagovori

Monika Ažman, predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije

Mag. Ivan Papič, predsednik upravnega odbora Slovenske kadrovske zveze

Dan Juvan, državni sekretar Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti

Nianse nasilja in nadlegovanja na delovnem mestu

Na nasilje lahko pogledamo s številnih zornih kotov – pravnega, sociološkega, psihološkega, finančnega … Na panelu razkrivamo nekatere družbene, etične in pravne vidike nasilja (in njegovega sankcioniranja) na delovnem mestu. Med mnoštvom pojavnih oblik obstajajo takšne, ki so jim bolj izpostavljene ženske in takšne, ki so jim bolj izpostavljeni moški – nasilje je torej še en pojav, kjer ne smemo biti slepi na vidik spola, če ga želimo učinkovito preprečevati in obravnavati.

9.20–10.50

(Ne)Moč upora proti nasilju ob razpadanju socialne države

Prof. dr. Dragan Petrovec

Kako se izviti iz primeža nasilja v okolju, ki ga podpira

Prof. dr. Vesna Leskošek

10.50–11.20

Odmor

Primer dobre prakse: Zbornica-Zveza in nasilje na delovnem mestu

Delovna skupina za nenasilje v zdravstveni in babiški negi pri Zbornici-Zvezi v letu 2025 obeležuje 25 let delovanja. O pojavu nasilja v zdravstvu in širše v družbi ozavešča, izobražuje, obravnava primere, svetuje, pripravlja priporočila in smernice za obravnavo posameznih vrst nasilja na delovnem mestu pri izvajanju zdravstvene in babiške nege, pojav nasilja pa tudi raziskuje. V slovenskem prostoru nedvomno sodi med primere dobrih praks, zato bodo članice z nami delile izkušnje pri preprečevanju in obravnavi nasilja ter predstavile predhodne rezultate raziskave o nasilju na delovnem mestu. Spregovorili pa bomo tudi o  doživljanju izpostavljenosti nasilju tretjih oseb.

11.20–12.50

Vpogled v delovna okolja: nasilje med in nad zaposlenimi na področju zdravstvene in babiške nege

Monika Ažman, predsednica Zbornice-Zveze

Besedo imajo izkušnje

 Na okrogli mizi sodelujejo:

  • Irena Špela Cvetežar – predsednica Delovne skupine za nenasilje v zdravstveni in babiški negi
  • Doroteja Lešnik Mugnaioni – strokovna sodelavka Delovne skupine za nenasilje v zdravstveni in babiški negi
  • Sandra Bonin – Patronažna služba, Zdravstveni dom Koper

12.50–13.15

Odmor

Nasilje preprečujemo in obvladujemo skupaj

Delodajalci imajo na področju preprečevanja in obvladovanja nasilja številne zakonske obveznosti. A brez sodelovanja delodajalcev, sindikatov, vodstvenih kadrov, delavk in delavcev ter kadrovske stroke ukrepi praviloma ne delujejo. Kako krepiti to sodelovanje, kaj storiti, da konflikti ne prerastejo v nasilje, kako lahko delodajalci ravnajo preventivno v primeru nasilja tretjih oseb, kakšna je vloga sindikata in kaj v praksi pomeni biti angažiran sindikalni zaupnik oziroma zaupnica, pa tudi, zakaj je z vidika varnosti in zdravja pri delu v delovnih okoljih pozornost treba posvečati vsem vrstam nasilja – to so nekatera vprašanja, na katera iščemo odgovore na okrogli mizi. 

13.15-14.45

Varnost in zdravje pri delu – naša skupna skrb tudi na področju nasilja na delovnem mestu

Na okrogli mizi sodelujejo:

  • Mag. Ivan Papič, predsednik upravnega odbora Slovenske kadrovske zveze
  • Boštjan Marinko, predsednik Sindikata delavcev skupine Petrol
  • Alenka Bijol, namestnica pomočnice direktorja za področje zdravstvene nege in oskrbe, Splošna bolnišnica Jesenice
  • Mag. Nikolaj Petrišič, vodja Sektorja za varnost in zdravje pri delu, MDDSZ

Kotizacije ni, udeležba na dogodku je brezplačna. Kljub temu pa so prijave obvezne – neprijavljenim, žal, ne bomo mogli zagotoviti udeležbe. Prijave sprejemamo najkasneje do 20. januarja oziroma do zapolnitve prostih mest.

Prijavite se lahko tukaj.

Veselimo se srečanja z vami - vabljeni!

Objavljeno dne 06. 01. 2025

Nazaj