Poziv evropskih sindikatov ob evropskem tednu varnosti in zdravja pri delu

ETUC poziva EU, da sprejeme direktive, ki bodo zagotavljale varno delo v digitalni dobi.

Evropska konfederacija sindikatov (ETUC) je v okviru evropskega tedna varnosti in zdravja pri delu  pozvala k hitremu ukrepanju Evropske unije na področju naraščajočega števila primerov izgorelosti in stresa, povezanega z delom. Poudarila je, da varnega dela v digitalni dobi ne bo mogoče doseči brez naslednjih zakonodajnih pobud:

  • Direktiva o delu na daljavo in pravici do odklopa je nujno potrebna, da nove delovne prakse ne bodo škodljive za delavce. Iz raziskav ETUI izhaja, da je pri tistih, ki redno delajo od doma, šestkrat večja verjetnost, da bodo delali tudi v prostem času. Delavci potrebujejo hitre ukrepe za uvedbo ključnih zaščitnih ukrepov. Z zakonodajnim postopkom se ne sme zavlačevati, zato ETUC poziva k takojšnji izvedbi druge faze posvetovanja.
  • Direktiva o stresu v zvezi z delom je potrebna, ker ima manj kot 40 odstotkov delovnih mest v EU akcijske načrte za preprečevanje psihosocialnih tveganj. Iz raziskave ETUI izhaja, da so bili leta 2015 izbrani psihosocialni dejavniki dela vzrok za več kot 40 odstotkov primerov depresije v EU in Združenem kraljestvu, kar je evropsko gospodarstvo stalo 620 milijard evrov letno. Slovenija je navedena kot ena izmed štirih držav članic, v katerih je bilo na splošno največje breme depresije, ki ga je mogoče pripisati petim proučevanim psihosocialnim dejavnikom dela.
  • Sprejeti je treba tudi direktivo, ki bo obravnavala umetno inteligenco pri delu in bo podpirala človeški nadzor, ki bo preprečeval ali čim bolj zmanjšal tveganja za zdravje, varnost ali temeljne pravice, ki se lahko pojavijo pri uporabi sistemov umetne inteligence. Nedavno sprejeti evropski Akt o umetni inteligenci ima namreč vrzel, zaradi katere so, po mnenju ETUC, varnost in temeljne pravice delavcev ogrožene. 

ETUC opozarja, da je evropski teden varnosti in zdravja pri delu sicer »pomemben za ozaveščanje o varnem in zdravem delu v digitalni dobi, vendar si delavci v resnici želijo in potrebujejo ukrepe za uresničitev tega na svojem delovnem mestu.«

Objavljeno dne 04. 11. 2024

Nazaj