Starejši
Aktiviranje starejšega prebivalstva je ključnega pomena tako za EU kot tudi za Slovenijo. Slednjo poleg neugodnih demografskih projekcij pesti tudi nizka stopnja delovne aktivnosti prebivalstva, starejšega od 55 let. Po podatkih Eurofounda namreč kar 58,7 % anketirancev iz EU-27 meni, da bi lahko sedanje delo opravljali do 60. leta starosti, pri čemer to mnenje deli le 25,6 % Slovencev, s čimer se je Slovenija uvrstila daleč slabše v primerjavi z drugimi državami članicami. Podatki čudijo, saj je pričakovan upad telesnih in senzoričnih sposobnosti, do katerega pride zaradi staranja, pomemben dejavnik zgolj v primeru, če delavec opravlja težka fizična dela, medtem ko je nerelevanten za intelektualno delo.
S sistemskimi reformami je treba zagotoviti, da demografska gibanja ne bodo privedla do prekomernih javnofinančnih obremenitev, pri čemer se je potrebno zavedati, da delovne aktivnosti starejših ni mogoče povečevati zgolj s podaljševanjem normativno potrebne delovne dobe za upokojitev, ampak je potreben holističen pristop k ohranjanju delovne sposobnosti zaposlenih preko celotne delovne dobe.
Slovenija prizadeva ublažiti pritisk na predčasno upokojevanje s pokojninsko reformo v letu 2012, ki je s 1. januarjem 2013 dvignila starostne meje za upokojitev, in različnimi ukrepi, usmerjenimi v promocijo zdravja pri delu in organizacijo dela.
V obdobju 2016 – 2017 bo potekala evropska kampanja Zdravo delovno okolje, ki bo obravnavala problematiko staranja delovne sile z vidika varnosti in zdravja pri delu. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bo v okviru kampanje promoviralo ukrepe za preprečevanje psihosocialnih tveganj pri delu in ergonomske ukrepe za preprečevanja kostno-mišičnih obolenj, namenjene vsem zaposlenim – ne glede na njihovo starost. Promovirala pa bo tudi nekatere odlike starejših delavcev, ki so jih pokazale raziskave, kot na primer – strateško razmišljanje, izkušnje in holistični pristop pri obravnavi delovnih problemov.
DEMOGRAFIJA
- UMAR opozarja, da se v Sloveniji razprave o 'staranju prebivalstva' pogosto osredotočajo predvsem na javnofinančne posledice, z njim povezana medgeneracijska nesoglasja in na prerazdelitveni vidik tega procesa. Zato je omenjeni urad v
UMAR tudi v opozarja na prihodnje demografske trende, ki bodo pomembno vplivali na različna področja (trg dela, izobraževanje, socialnovarstveno mrežo in potrebo po dolgotrajni oskrbi, zdravstvenih storitvah ipd.). Pričakovane demografske spremembe zato zahtevajo sistematične ukrepe v prebivalstveni in zaposlitveni politiki ter politiki javnih financ.
že z izbiro samega izraza 'dolgoživa družba' namesto 'staranja', opozoril na širše in nekatere pozitivne razsežnosti tega procesa. Staranje družbe namreč pomeni predvsem, da ljudje živijo dlje, kot so živeli doslej, kar je dobro, saj prispeva k blaginji in kakovosti življenja. To je mogoče le, če imajo ljudje tudi v starosti možnost dostojnega življenja in možnost izbire življenjskega stila. Vendar pa na kakovost življenja starih ljudi ne vplivata samo pokojninski in zdravstveni sistem, marveč tudi možnost dolgotrajne oskrbe, možnosti in spodbude za aktivnost in izobraževanje, ustrezni delovni pogoji ter seveda odnos družbe do starih in starosti, vključno z njihovo socialno vključenostjo. - Projekcije "Ageing characterises the demographic perspectives of the European societies", ki jih je 26. 08.2008 objavil Eurostat, napovedujejo, da bo število prebivalcev EU-27 naraslo s sedanjih 495 mio na 521 mio v letu 2035, nakar bo upadlo na 507 mio v letu 2060. Največji porast števila prebivalcev med letoma 2008 in 2060 bodo zabeležile naslednje države: Ciper (+66 %), Irska (+53 %), Luksemburg (+52 %) in Velika Britanija (+25 %). Padec števila prebivalstva pa bo največji v Bolgariji (-28 %), Latviji (-26 %), Litvi (-24 %) in Romuniji (-21 %). Med države, v katerih se pričakuje padec števila prebivalcev, sodi tudi Slovenija (-12 %). Projekcije napovedujejo nadaljnje staranje prebivalcev EU-27. Delež oseb, starejših od 65 let, bo tako narasel s 17,1 % v letu 2008 na 30,0 % v letu 2060. Podatki za Slovenijo so še bolj dramatični, saj naj bi delež oseb, starejših od 65 let, v prej navedenem obdobju narastel s 16,1 % kar na 33,4 %.
PROGRAMI, PROJEKTI, PUBLIKACIJE, DRUGO
-
4. simpozij o zdravem življenjskem slogu: Zdrava delovna mesta za vse generacije (Ljubljana, 18.-19. april 2016)
Prof. dr. Aleksandra KANJUO MRČELA (Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede):
Demografske spremembe: izzivi na področju zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu v SlovenijiDoc. dr. Toni PUSTOVRH (Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede):
Nove tehnologije, krepitev zmožnosti zaposlenih in staranje delovne sile: izzivi pri (pre)oblikovanju delovnih mest v prihodnostiDr. Greet VERMEYLEN, raziskovalka (Evropska fundacija za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer):
Vzdržnost daljšega delovnega življenja: nacionalne politike in strategije
SL ENDr. Victor L. KALLEN (Earth, Life & Social Sciences, TNO, Nizozemska):
Optimalni nevrokognitivni razvoj za zdravo staranje
SL ENIztok ŠTOTL, dr. med. (Univerzitetni klinični center Ljubljana – Klinični oddelek za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni):
Kronične bolezni in delovno okoljeMag. Teja BANDEL CASTRO, univ. dipl. psihologinja (URI Soča, Center za poklicno rehabilitacijo):
Zaposlitvena rehabilitacija in vrnitev na delovno mesto po daljši bolniški odsotnostiDoc. dr. Simona ŠAROTAR ŽIŽEK (Univerza v Mariboru, Ekonomsko-poslovna fakulteta):
Obravnavanje starejših delavcev: s strateškim pristopom do poslovnega uspehaMag. Živa VEINGERL ČIČ (Inštitut za razvoj in spremembe):
Medgeneracijsko sodelovanje: izziv in priložnost za podjetjeMag. Nikolaj PETRIŠIČ, vodja Sektorja za varnost in zdravje pri delu (Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti):
Upoštevanje raznolikosti delavcev pri ocenjevanju tveganja: kako zagotoviti upoštevanje vseh delavcevKatalin SAS, projektna menedžerka (Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu):
E-orodje za upravljanje varnosti in zdravja pri delu ob upoštevanju staranja prebivalstva
SL ENMaria WONISCH (Steiermärkische Sparkasse, Avstrija):
Primer dobre prakse: Obravnavanje starejših delavcev in medgeneracijsko sodelovanje v Steiermärkische Sparkasse
Heli RISSANEN, kadrovska menedžerka (Berner Ltd., Finska):
Primer dobre prakse: Program za obvladovanje težav, povezanih s staranjem delavcev v podjetju Berner Ltd.Dr. Andraž RANGUS, generalni direktor (Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti):
Zaključki
- priloga 1:
- priloga 2:
, ki jih je sprejela Vlada RS dne 23. 9. 2010
- Eurofound v okviru svojega raziskovalnega dela obravnava tudi izzive, povezane s spremenjeno demografsko sliko Evrope, pri čemer precejšnjo pozornost namenja problematiki starejših delavcev. Med najbolj aktualnimi publikacijami sta "Foundation Findings: Work preferences after 50" (Eurofound, 2014) ter poročilo (Eurofound, 2012). Na voljo pa so tudi nacionalna poročila o spodbudah za zaposlovanje mladih.
- EU-OSHA na svoji spletni strani obravnava staranje delovne sile z vidika varnosti in zdravja pri delu, pri čemer še zlasti poudarja, da bi moralo biti prilagajanje dela posameznikovim zmožnostim, spretnostim in njegovemu zdravstvenemu stanju stalen in dinamičen proces tekom celotne poklicne poti, pri čemer bi moral prej omenjen proces temeljiti na ustrezno stopnji tveganja.
- Leto 2012 je bilo razglašeno za evropsko leto aktivnega staranja in solidarnosti med generacijami. Življenje je bogato tudi po šestdesetem in tudi družba se vse bolj zaveda, kako dragocen je lahko prispevek starejših. Prav o tem govori pojem aktivno staranje: da lahko polno živimo ter v službi, doma in v družbi veliko prispevamo, tudi ko se postaramo. Več informacij o kampanji je objavljeno na spletni strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.
- V. konferenca Inšpektorata RS za delo: Staranje delovne sile (2007)
- Mednarodna konferenca "Uspešni delajo varno in zdravo"
-
EU-OSHA: bilten Facts št. 87 -
Različnost delovne sile in ocena tveganja: zagotoviti, da so vsi upoštevani